Prelekcja i niespodzianka od Ahmada

A dzisiaj na naszym blogu notka autorstwa Tomasza Makowskiego, studenta I roku filologii polskiej. Zapraszamy do lektury!

W semestrze letnim bieżącego roku akademickiego na ćwiczenia z gramatyki opisowej uczęszczał z naszą grupą pierwszego roku polonistów Ahmad, student z Azerbejdżanu. Poproszony przez prowadzącą zajęcia panią dr hab. Iwonę Kaproń-Charzyńską, przygotował krótką prelekcję o swoim rodzinnym kraju, przybliżając nam podstawowe informacje o nim oraz zarys jego kultury. Nikt się jednak nie spodziewał, że Ahmad przewidział dla swojej prezentacji ciąg dalszy. Oto bowiem tydzień później wszedł do sali nieco bardziej spóźniony niż zwykle, za to uzbrojony w owinięte folią blaszki do pieczenia, jak się okazało, pełne specjału azerskiej kuchni – dolmy, czyli faszerowanych warzyw, papryki, pomidorów i bakłażanów. Należy dodać, że poczęstunek dla niemałej wcale grupy nasz kolega przygotował sam, w bądź co bądź niezbyt sprzyjających warunkach akademikowej kuchni.

blog1

Gest Ahmada bardzo nas ujął, postanowiliśmy się więc zrewanżować i odwdzięczyć na następnych zajęciach przygotowując niektóre spośród tradycyjnych polskich potraw. Stojące przed grupą zadanie było naturalnie o wiele prostsze, mogliśmy się podzielić obowiązkami. Chętni przynieśli przyrządzone przez siebie potrawy: Sandra – gotowane o poranku pierogi z owocami, Julia – tradycyjną sałatkę jarzynową z pieczywkiem do zagryzania, a Ania – sernik. Pani profesor zadbała natomiast o zastawę. Przerobiwszy przewidziany na zajęcia materiał, zasiedliśmy do poczęstunku, którym udało nam się naszego azerskiego kolegę smacznie ugościć, a przy tym mile zamknąć semestr letni gramatyki opisowej. Dzięki przygotowanej przez Ahmada niespodziance, a później naszej odpowiedzi na nią, mogliśmy więc wspólnie cieszyć się poznawaniem naszych kultur od bodaj najprzyjemniejszej, kulinarnej strony.

blog2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s