Strzyga Toruń – grupa literacka

Grupa literacka Strzyga powstała jesienią/zimą 2015 roku z inicjatywy grupki znajomych z III roku filologii polskiej. Właściwym założycielem był Patryk Chłopek; w tamtym decydującym momencie ekipa liczyła czterech członków: rzeczonego Patryka, Bartosza Rogalę, Błażeja Tomaszewskiego i Marcina Podlaskiego. Szybko zwerbowaliśmy również Martynę Buliżańską, Martynę Szkołyk (autorkę nazwy Strzyga) oraz Małgorzatę Emmę Stefaniak.

31958570_1967336893580235_84956063727616000_n

Logo grupy zaprojektowane przez naszego rysownika i grafika Bartosza Rogalę

 

Początkowo tworzyliśmy zamkniętą enklawę młodych ludzi pióra, którzy spotykali się głównie w kawiarniach lub domowym zaciszu, by dyskutować o tekstach. Ponieważ podstawowym celem grupy był rozwój literacki jej członków, omawialiśmy szczerze fragmenty naszej twórczości, chwaląc i ganiąc się nawzajem. Na grupie facebookowej dyskutowaliśmy też o wielu innych aspektach literatury, m.in. o rynku wydawniczym, istocie sztuki literackiej, dzieliliśmy się wątpliwościami itd.

W tamtym momencie żadne z nas – z wyjątkiem Martyny Buliżańskiej, która już w 2013 roku namieszała spektakularnym debiutem i nagrodą Silesiusa – nie miało najmniejszych szans zaistnienia w szerszym świecie literackim. A każde z nas, czy może prawie każde, tego pragnęło. Zrozumiawszy, że w zastygłej formule niczego nie zdziałamy, niektórzy z nas postanowili popchnąć Strzygę do przodu.

32253606_1970622006585057_8236585592448614400_n

Martyna Buliżańska podczas Targów Młodej Sztuki w Dworze Artusa (Toruń 2018)

 

Nastąpiło to dopiero w czerwcu 2018 roku. Pierwszym krokiem było założenie strony internetowej na WordPressie (https://strzygatorun.wordpress.com/) oraz fanpage’a o nazwie „Strzyga Toruń – grupa literacka” na Facebooku. Startując tak naprawdę od zera, dzięki wytężonej, bezpłatnej autopromocji i nawiązywaniu kontaktów pozyskaliśmy 189 followersów, wśród których znaleźli się szanowani autorzy współczesnej polskiej poezji i prozy oraz redaktorzy czasopism.

Działalność internetowa nie jest jednak jedyną, w jaką się zaangażowaliśmy. W mijającym roku, zaledwie od czerwca, wzięliśmy udział w szeregu różnych aktywności. Wystawialiśmy naszą twórczość na Targach Młodej Sztuki w Dworze Artusa w Toruniu, a do tego otwieraliśmy całe wydarzenie naszym występem artystycznym. Braliśmy udział w Wolnym Rynku Poetyckim, gdzie na równi z uznanymi poetami Torunia i okolic prezentowaliśmy naszą twórczość, zaś w Turnieju Jednego Wiersza jury ogłosiło zwycięzcą naszego członka Marcina Podlaskiego. Wielu naszych żołnierzy wzięło udział, organizacyjny lub uczestniczący, w organizowanym przez Edytorskie Koło Naukowe UMK Wyjustowani ogólnopolskim konkursie literackim (setki zgłoszeń z całej Polski!), który zaowocował powstaniem książki Wyjustowani. Antologia młodych twórców (red. P. Chłopek. A. Złotnicka, M. Podlaski, Wydawnictwo Naukowe UMK, 2018) i przy okazji poznaniem mnóstwa interesujących autorów. Zorganizowaliśmy dotąd dwa spotkania otwarte z naszą grupą w kawiarniach Hanza Cafe oraz Kona Coast Cafe; ostatnie z nich, 15 grudnia, zwieńczyliśmy koncertem znakomitego wykonawcy poezji śpiewanej Szymona Bruckiego. Otrzymaliśmy również zaproszenie na Poetyckie Zaduszki z Andrzejem Bursą w księgarni Kafka i spółka, gdzie recytowaliśmy wiersze legendarnego autora. W dalszej perspektywie zaproponowano nam udział w Święcie Ulicy 9 czerwca 2019 roku w Galerii ZPAP w ramach wernisażu artystycznego.

48383770_2126122991034957_681056331381080064_n

Izabela Wieczorek podczas otwartego spotkania grupy w Kona Coast Cafe (Toruń 2018)

 

Przy tym wszystkim nieustannie werbowaliśmy nowych członków naszej grupy. W tej chwili nasze szeregi zasilają:

 • Martyna Buliżańska (Toruń) – poezja
 • Joanna Ciechanowska (Toruń) – proza
 • Małgorzata Emma Stefaniak (Toruń) – krytyka literacka
 • Aleksandra Sztorc (Toruń) – poezja, proza
 • Izabela Wieczorek (Toruń) – proza
 • Patryk Chłopek (Toruń) – proza
 • Jakub Kostka (Toruń) – poezja
 • Marcin Podlaski (Toruń) – poezja
 • Bartosz Rogala (Toruń) – proza, rysunek
 • Szymon Sentkowski (Toruń) – proza
 • Mateusz Szopka (Warszawa) – poezja, proza
 • Błażej Tomaszewski (Bydgoszcz) – poezja, proza

 

42831089_2080843935562863_1978352242519965696_n

Strzyga (w niepełnym składzie) na pierwszym od dawna spotkaniu zamkniętym w Grande Coffee Toruń

 

Gorąco zachęcamy do polajkowania naszego fanpage’a na Facebooku (https://www.facebook.com/strzygatorun/) i śledzenia naszych postów; na pewno znajdziesz u nas coś, co Cię zainteresuje.

Jeśli chcesz do nas dołączyć lub przynajmniej wysłać tekst(y) do ewentualnej publikacji na naszej stronie, skontaktuj się z nami mailowo: strzyga.czasopismo@gmail.com.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s